MOJE ŁOWISKA




Jez.Morzycko koło miejscowości Moryń(ZACHODNIOPOMORSKIE)

Charakterystyka

powierzchnia - 342,7 ha;
maksymalna długość - 2,9 km;
maksymalna szerokość - 2,4 km;
maksymalna głębokość - 60,0 m - kryptodepresja (9 miejsce w kraju);
średnia głębokość - 14,5 m;
długość linii brzegowej - 12,0 km.
objętość - 49 826,9 tys. m3;
przeźroczystość wody - 2,5 m.
Jezioro położone jest na terenie gminy Moryń, w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.

Jest najgłębszym jeziorem na Pojezierzu Zachodnim i dziewiątym pod względem głębokości w Polsce.

Kształt misy jeziora jest nieregularny. Centralną część jeziora charakteryzują gwałtowne spadki i liczne przegłębienia rzędu 30 - 40 m. Brzegi jeziora są przeważnie wysokie, wyniesione nad lustrem wody na 5 - 12 m.

Jezioro zaliczane jest do jezior sielawowych

Zasilane kilkoma niewielkimi ciekami, większość z nich to dopływy okresowe. Najważniejszym dopływem jest rzeka Słubia wypływająca z jeziora Białęgi; odpływ wód znajduje się w m. Moryń. W rejonie wlotu i wylotu rzeki Słubi znajdują się obszary podmokłe.

Jakość wód jeziora odpowiada II klasie czystości.
Informacje zaczerpnięte z wolnej encyklopedji Wikipedia

Jezioro jest co roku zarybiane wieloma gatunkami ryb takimi jak: szczupak, karp, węgorz oraz rybą nie wędkarską, lecz bardzo smaczną-sielawą. Na całym akwenie obowiązuje strefa ciszy.
W czasach powojennych była także wpuszczana troć jeziorowa, ale prawdopodobnie się nie przyjęła.
W okresie działalności rybołówstwa, do sieci trafiały sporadycznie ogromne sandacze.


SŁUBIA
Rzeka na Pomorzu Zachodnim w Powiecie gryfińskim, długości ok. 20 km., posiada źródła położone powyżej Morynia. Słubia przepływa przez Jezioro Morzycko, uchodzi do Odry w okolicach wsi Stare Łysogórki, płynie częściowo przez Cedyński Park Krajobrazowy - tyle mówi Wikipedia ;)
Rzeka Słubia to czysty, bystro płynący potok przepływający przez Jezioro Morzycko. Jej górny bieg wraz z dobrze zachowanym fragmentem lasu łęgowego to projektowany Użytek Ekologiczny. Słubia przepływając przez Lasy Mieszkowickie tworzy wyjątkowo malownicza dolinę o stromych zboczach i licznych źródliskach. Potok meandruje tworząc liczne zakola i żwirowate płycizny. Malowniczy wąwóz porośnięty jest lasem grądowym z dużym udziałem grabu, lipy i dębów.

Rzeka jest wyjątkowo czysta, o czym świadczy występowanie tu Pstrąga potokowego oraz rzadkiego gatunku krasnorostu: Hildebrandia rivularis. Koryto cieku porastają także kolonie słodkowodnych gąbek i mszywiołów. W założeniach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego jest utworzenie tu rezerwatu przyrody pod nazwą "Rezerwat przyrody Dolina Słubi".
Zespół Przyrodniczo - Krajobrazowy "Dolina Słubi"

Brak komentarzy: